بازگشت   تنیس تاکرز > تالار تنیس‌بازان > لوازم و تجهیزات تنیس > راکت و زه

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 11-08-2012, 06:10 PM   #701
DaniaL
Member

آواتار DaniaL

پستها: 65
سپاس: 68
در 63 پست 203 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Roger Federer(ع)

سلام.
دوستان من چند تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید.
اول این که فرق عمده ی بین راک بابولات Pure Drive و AeroPro GT چیه؟این سوئینگ ویت راکت دقیقا چه تاثیری تو ضربه داره؟
به نظرتون الان خرید راکت عاقلانه هست؟با توجه به قیمت بالای دلار و احتمال اومدن راکت های جدید در آینده نزدیک...
من قصد خرید راکت نادال رو دارم.قیمت اصلش رو کسی نداره؟

ممنون.
DaniaL آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 11-29-2012, 12:12 AM   #702
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

پستها: 1,137
سپاس: 2,347
در 1,048 پست 7,309 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Federer, Nadal, Sharapova, Azarenka

نقل قول:
نوشته اصلی توسط DaniaL نمایش پست ها
سلام.
دوستان من چند تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید.
اول این که فرق عمده ی بین راک بابولات Pure Drive و AeroPro GT چیه؟این سوئینگ ویت راکت دقیقا چه تاثیری تو ضربه داره؟
به نظرتون الان خرید راکت عاقلانه هست؟با توجه به قیمت بالای دلار و احتمال اومدن راکت های جدید در آینده نزدیک...
من قصد خرید راکت نادال رو دارم.قیمت اصلش رو کسی نداره؟

ممنون.
بهترین زمان خرید راکت به نظر من حدوداً همین آخرهای سال میلادیه، تقریبا از اواخر اکتبر تا اوایل ژانویه چون اکثر تولید کننده ها راکت های جدید می زنن و تخفیف های خیلی خوبی روی راکت های قبلیشون ارائه می دن. البته اگه وضعتون خیلی خوبه و پولش واستون مهم نیست بهتره بعد از کریسمس خرید کنین که راکت های جدید وارد بازار شده باشن.
mspayam آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر زیر از شما کاربر گرامی mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 11-29-2012, 05:56 AM   #703
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

سلام، با توجه به نکاتی که دوستان در پست های قبلی این بحث بهشون اشاره کرده بودن و تحقیق های خود من توی اینترنت این مطلب رو آماده کردم. امیدوارم به درد دوستانی که می خوان راکت انتخاب کنن بخوره.

نکاتی که در مورد خرید راکت باید به آن ها دقت کنید.

چند نکته ی کلی

1. به دنبال راکت بازیکن های حرفه ای مثل فدرر و نادال و جوکوویچ نباشید. این راکت ها به درد بازیکن هایی در اون سطح می خوره و بهتره صبر کنید تا زمانیکه بازیتون خیلی خوب شد از اون راکت ها بگیرین.
2. به دنبال جدیدترین راکت ها نباشید. شرکت های راکت سازی در رقابت با همدیگه هر چند سال یه بار راکت های جدیدی به بازار عرضه می کنن. گاهی وقتا این راکت ها محصول پژوهش های جدید بخش پژوهش و توسعه ی شرکته، که با محصولات قبلیشون فرق زیادی دارن و گاهی وقتا هم تغییر اصلیشون همون تغییر رنگ روی راکته. خیلی وقت ها از این نوآوری ها استقبال نمی شه و اون راکتی که تا همین چند ماه پیش حسابی واسش تبلیغ می شد، الان دیگه تولید نمی شه. توصیه ی شخصی من اینه که به سراغ راکت های 2 تا 3 سال قبل یه شرکت برین. معمولاً چون تخفیف خوبی قبل از کریسمس می خورن می تونین با نصف قیمت اصلی اونا رو بخرین.

3. معمولاً راکت ها رو بر اساس قدرتی، کنترلی، یا راحتیشون تقسیم بندی می کنن.
راکت های قدرتی راکت هایی هستن که به افرایش قدرت بازیکن کمک می کنن ولی کنترلشون کمتره.
4. راکت های کنترلی راکت هایی هستن که بازیکن باید خودش قدرت رو برای ضربه زدن تولید کنه و این راکت ها بهش در افزایش کنترل بر جایی که می خواد توپ رو بزنن کمک می کنن.
راکت های راحتی هم راکت هایی هستن که برای افراد دارای مشکل بیماری بازو یا افراد مسن تر طراحی شدن و اونا هم در واقع زیرشاخه ی راکت های قدرتی هستن.

5. توازن (بالانس): راکت ها براساس نقطه ی توازنشون به سه گروه سر سبک، سرسنگین و متوازت تقسیم بندی می شن که این مقدار رو با یه عدد نشون می دن، اگه نقطه ی توازن یه راکت 27 اینچی دقیقاً وسطش یعنی در فاصله ی 13.5 اینچی باشه بهش متوازن می گن، اما اگه نقطه ی توازن به سمت دسته ی راکت باشه بهش سر سبک (Head Light)می گن و برعکس این وضعیت رو سرسنگین.

6 .اندازه ی دسته (گریپ): همه ی راکت ها در اندازه های مختلف تولید می شن و شما باید بر اساس اندازه ی دستتون ببینین گریپ چه اندازه ای رو باید بگیرین. چهار گریپ رایج عبارتند از:
1/8 4 یا L1
1/4 4 یا L2
3/8 4 یا L3
1/2 4 یا L4

البته گریپ های بزرگتر و کوچیکتر هم هست که رایج نیستن ولی یه راه اندازه گیری اینکه آیا گریپ راکتتون اندازه اش درسته یا نه اینه که (اگه راست دست هستین) راکت رو توی دست راستتون بگیرین و سعی کنین انگشت دست چپتون رو بین انگشت شست و چهار انگشت دیگه بزارین، اگه کاملاً جا شد و اون فضای خالی رو کاملاً پر کرد یعنی دسته ی راکتتون اندازه است، ولی اگه جا نشد یعنی دسته ی راکتتون کوچیکه و باید اورگریپ ببندین. اگه هم که جا شد ولی نتونست اون فضای خالی رو پر کنه یعنی راکت واسه ی دستتون بزرگه و اگه اورگریپ بستین بازش کنین و یه کوچیکترش رو ببندین یا اینکه کلاً راکتتون رو عوض کنین. یه راه دیگه واسه اندازه گیری گریپ اینه که خط کش بردارین و فاصله ی نوک انگشت حلقه تا دومین خط افقی کف دستتون رو اندازه بگیرین. اون فاصله به اینچ باید بین 4 تا 5 باشه. اگه اون فاصله دقیقاً توی اون اندازه های رایچ گریپ نیست منطقی ترین کار اینه که گریپ کوچیکتر رو انتخاب کنین و بعد با بستن اورگریپ اون کوچیک تر بودن رو جبران کنین.

7. اکثر راکت ها (غیر از یونکس که می دونم خود ژاپن تولید می کنه و احتمالاً چند مدل راکت دیگه که من ممکنه خبر نداشته باشم) ساخت چین هستن، پس اگه دیدین روی یه راکت زده ساخت چین فکر نکنین الزاماً تقلبیه.

الف. اگر مبتدی هستین

اگر شما مبتدی هستین و تازه بازی کردن رو شروع کردین یا قراره شروع کنین، بهتره از راکت های قدرتی استفاده کنین چون هنوز در اول راهین و ممکنه هنوز به خوبی بلد نباشین که چطور باید قدرت لازم رو خودتون به وجود بیارین. این راکت ها با افزایش قدرت ضربه های شما باعث بهتر شدن بازی تون می شن و از این جهت بهشون Game Improver هم می گن.
معمولاً مبتدی ها نوع ضربه زدنشون از نوع کوتاه و با سرعت پایینه، برای همین حتماً دقت داشته باشین که راکتی که می خرین این ویژگی ها رو داشته باشه:

Power Level: High
Stroke Style: Compact
Swing Speed: Slow

راکت های قدرتی معمولاً Oversize هستن یعنی اندازه ی صفحه شون از 105 بزرگتره و حتی ویلسون یه راکت داره که اندازه ی صفحه اش 137 اینچه.
یه سری از تولید کننده ها هم از قبیل ویلسون یه شماره هایی روی راکت هاشون می ذارن که در تقسیم بندی های خودشون به نسبت کنترلی یا قدرتی بودن راکت انجام شدن. مثلاً واسه ی راکت های ویلسون عدد یک به معنای بیشترین قدرت و عدد شش به معنای بیشترین کنترله. ولی در دانلاپ برعکسه و 100 کنترلی ترینشون و 600 قدرتی ترین شون هستن.

اکثر راکت های سرسنگین Head Heavy قدرتی هستن ولی ایرادشون اینه که اگه دچار مشکل بازو باشین این مشکل رو تشدید می کنن. در عوض بعضی از راکت ها از قبیل Wilson BLX Stratus 3 با کمتر کردن سفتی راکت (stiffness) این مشکل را تا حد خیلی زیادی حل کردن. ولی اگه بازوتون بعد از بازی کردن با راکت های سرسنگین درد گرفت، و این درد به مدت چند هفته بازی مداوم استمرار داشت، بهتره یه راکت سر سبک تر بخرین.

وزن: معمولاً راکت های مبتدی ها سبک تر از راکت های حرفه ای تر هستن.

ب. اگر متوسط هستین:
در این سطح شما یا باید به دنبال قدرت باشین یا کنترل. اگه ضرباتتون قدرت زیادی داره بهتره که کنترلش رو زیادتر کنین و یه راکت کنترلی بگیرین. اگه هم ضرباتتون کنترل خوبی دارن و دنبال این هستین که وینر بزنین بهتر دنبال راکت پاور بگردین. بیشتر راکت هایی که برای این سطح طراحی شدن، تلفیقی از قدرت و کنترل رو دارن و واسه ی همین هم بهشون راکت های بینابینی (Tweener) می گن، اما اینکه شما باید کدوم راکت رو انتخاب کنین و آیا بهتره کنترل و قدرت راکتتون تقریباً هم سطح باشه یا نه بر اساس نوع ضربه زدن و سرعت ضربه زدنتون تعیین می شه. اگه سویینگ کامل و پر سرعت دارین بهتره به دنبال راکتی با کنترل بیشتر باشین و اگه سویینگتون کوچیک و آرومه بهتر به دنبال راکتی با قدرت بیشتر باشین. در وضعیت بین این دو حالت هم بهتره که راکتی رو انتخاب کنین که این ویژگی برای هر دو مورد متوسط باشه. یعنی به این شکل:

Power Level: Medium
Stroke Style:Medium
Swing Speed:Medium

راکت های این سطح معمولاً سر سبک و متوازن هستن (یا یکی دو واحد سرسنگین) و وزنشون هم بین 9.5 تا 11 پاوند هستش.

پ. اگه سطح بازیتون بالاست:
در این وضعیت شما باید به ماها راهنمایی بدین.

چند واقعیت اساسی در مورد راکت ها

فریم سنگین تر = قدرت بیشتر
فریم سنگین تر = لرزش کمتر
فریم سنگینتر = نقطه برخورد بزرگتر
فریم سفت تر = قدرت بیشتر
فریم سفت تر = منطقه ی برخورد بزرگتر
فریم سفت تر شوک ناشی از ضربه ی بیشتری را به بازویتان منتقل می کند
فریم سفت تر باعث می شود که بخش زه دار راکت (سر راکت) بتواند ضریه ی یکنواخت تری را به توپ وارد کند
فریم بزرگتر = قدرت بیشتر
فریم بزرگتر = مقاومت در برابر چرخش راکت
فریم بزرگتر = منطقه ی برخورد بزرگتر.
فریم درازتر = سرعت بیشتر و در نتیجه قدرت بیشتر
فریم درازتر = اسپین بیشتر به خاطر سرعت بیشتر

توضیحات
فریم: راکت بدون در نظر گرفتن زه آن
درازی متوسط فریم ها 27 اینچ است.
سفتی فریم ها بین 45 تا 70 است

با استفاده از این لینک ها و پاسخ به سوالایی که ازتون پرسیده می شه هم می تونین راکت مناسب خودتون رو پیدا کنین:

http://www.tennis-warehouse.com/RacquetSelector.html
http://www.wilson.com/en-us/tennis/r...cket-selector/
http://www.babolat.com/#/tennis/en/products/selector
http://www.princetennis.com/tennis/r...x?cid=36&rid=1

برای اینکه خودتو قضاوت کنین سطح بازیتون در چه حدیه هم می تونین به این سایت ها مراجعه کنین:
http://www.usta.com/Play-Tennis/USTA...laying_Levels/
http://www.itftennis.com/shared/medi...9_original.PDF

ویرایش توسط mspayam : 06-15-2013 در ساعت 01:35 PM
22 کاربر زیر از شما کاربر گرامی mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 12-13-2012, 10:21 PM   #704
sooshians_8919
Member

آواتار sooshians_8919

پستها: 43
سپاس: 139
در 38 پست 301 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Roger Federer, Rafael Nadal, Maria Sharapova, caroline wozniacki

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mspayam نمایش پست ها
بهترین زمان خرید راکت به نظر من حدوداً همین آخرهای سال میلادیه، تقریبا از اواخر اکتبر تا اوایل ژانویه چون اکثر تولید کننده ها راکت های جدید می زنن و تخفیف های خیلی خوبی روی راکت های قبلیشون ارائه می دن. البته اگه وضعتون خیلی خوبه و پولش واستون مهم نیست بهتره بعد از کریسمس خرید کنین که راکت های جدید وارد بازار شده باشن.
دوست عزیز یعنی داخل ایران هم اینجور تخفیف رو مدلای قبلی اعمال میشه؟!
اگه نه پس چطور میشه مدل قبلیای تخفیف دار رو تهیه کرد؟؟
sooshians_8919 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
2 کاربر زیر از شما کاربر گرامی sooshians_8919 به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 12-14-2012, 06:20 AM   #705
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

متاسفانه من در مورد بازار راکت در داخل ایران اطلاعات زیادی ندارم و سایر دوستان بهتر می تونن راهنماییت کنن. اما به طور کلی این فروشگاه های داخل ایران مخصوصاً اون هایی که نماینده بابولات و ویلسون هستن قاعدتاً باید قیمت هاشون رو پایین بیارن تا راکت های قبلیشون رو رد کنن بره و راکت مدل سال جدید رو بیارن.
اما همونطور که گفتم متاسفانه من خبر ندارم که آیا این کار رو انجام می دن یا نه.
2 کاربر زیر از شما کاربر گرامی mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده اند:
قدیمی 12-14-2012, 11:38 PM   #706
blue_s62
Junior Member

پستها: 16
سپاس: 43
در 3 پست 6 بار سپاسگزاری شده

سلام خدمت همه دوستان
من تازه به ورزش تنیس علاقه مند شدم
میخوام برای شروع یه راکت بخرم . از نظر قدرتی بدنم خ خوبه
میشه دوستان راهنمایی کن یه راکت معمولی خوب چی بخرم که یه سالی جوابگو باشه؟؟
یه راکت پرینس هست 150 هزار--- 275 گرم وزنشه-- یک که چند سالی تنیس کارکرده کفت برای شروع خ خوبه
نظر دوستان چیه؟؟
blue_s62 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 12-15-2012, 10:30 PM   #707
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

سلام دوست عزیز، شما بهتره اول چند جلسه با مربی تمرین کنین، خود مربیتون بهتون راکت معرفی می کنه.
کاربر زیر از شما mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده است:
قدیمی 01-20-2013, 11:41 AM   #708
siavash4
Member

آواتار siavash4

پستها: 52
سپاس: 67
در 37 پست 247 بار سپاسگزاری شده
بازیکن (های) مورد علاقه: Del potro Federer Wawrinka

سلام خسته نباشید یه سوال در مورد گریپ راکت داشتم اول اینکه قطر دسته یا همون گریپ رو از کوچیک به بزرگ میشه معرفی کنید؟مثلا این چیزی که دوستمون گفتن
1/8 4 یا L1
1/4 4 یا L2
3/8 4 یا L3
1/2 4 یا L4
الان به زبون عامیانه 3/8 4 قطر بیشتری داره یا 1/8 4 ؟ یه گریپ دیدم 5/8 4 این الان بزرگترین گریپه یا کوچیکترین؟
من یه راکت دارم 3/8 4 ، چند تا over grip بستم تازه شد اون استاندارد مد نظر که یه انگشت فاصله است ...
بنظرتون بهتره راکت یه ذره بالاتر یعنی 1/2 4 بگیرم یا همین درسته به مربی هم دسترسی ندارم

ویرایش توسط siavash4 : 01-20-2013 در ساعت 12:14 PM
siavash4 آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 01-20-2013, 10:39 PM   #709
mspayam
Moderator

آواتار mspayam

گریپ 5/8 4 بزرگترین گریپه و گریپ 1/8 4 کوچکترینشه. شما هم دقیقاً چندتا اورگریپ بستی روی راکت؟
اون یک انگشت فاصله بیشتر به منظور راهنمایی کلی هستش و الزامی نداره که دقیقاً گریپ همون اندازه باشه، همونطور که بعضی از بازیکنای حرفه ای گریپشون کوچیکتره. مهم اینه که شما ببینی خودت با چی راحت تری. ولی از دید من داشتن گریپ مناسب خیلی در سطح مبتدی و متوسط می تونه به بهبود کیفی بازی کمک کنه.
یه نمونه اش همین هم خونه ای من که راکت 3/8 4 داشت و اندازه ی دستش 5/8 4 بود و اصلاً حاضر نمی شد اورگریپ ببنده. تا اینکه یه روز نظرش عوض شد و دو تا اورگریپ روی راکتش بست. از اون روز به بعد سرعت سروش دوبرابر شد و فورهندها و بک هندهاش هم خیلی قویتر شدن.
در مورد سوال آخرت پیشنهاد من اینکه اندازه ی دستت رو با خط کش اندازه بگیری و بعد اندازه ی گریپی رو بگیری که یه کم کوچیک تر باشه، مثلاً اگه اندازه ی دستت 5/8 4 هستش بهتره راکتی با گریپ 1/2 بگیری و اون تفاوت اندازه رو با بستن اورگریپ جبران کنی.
http://images.ussportscamps.com/uplo.../handruler.GIF

ویرایش توسط mspayam : 01-20-2013 در ساعت 10:46 PM
کاربر زیر از شما mspayam به خاطر این پست سپاسگزاری کرده است:
قدیمی 01-21-2013, 02:34 PM   #710
itps
Member

پستها: 54
سپاس: 38
در 22 پست 48 بار سپاسگزاری شده

نقل قول:
نوشته اصلی توسط mspayam نمایش پست ها
گریپ 5/8 4 بزرگترین گریپه و گریپ 1/8 4 کوچکترینشه. شما هم دقیقاً چندتا اورگریپ بستی روی راکت؟
اون یک انگشت فاصله بیشتر به منظور راهنمایی کلی هستش و الزامی نداره که دقیقاً گریپ همون اندازه باشه، همونطور که بعضی از بازیکنای حرفه ای گریپشون کوچیکتره. مهم اینه که شما ببینی خودت با چی راحت تری. ولی از دید من داشتن گریپ مناسب خیلی در سطح مبتدی و متوسط می تونه به بهبود کیفی بازی کمک کنه.
یه نمونه اش همین هم خونه ای من که راکت 3/8 4 داشت و اندازه ی دستش 5/8 4 بود و اصلاً حاضر نمی شد اورگریپ ببنده. تا اینکه یه روز نظرش عوض شد و دو تا اورگریپ روی راکتش بست. از اون روز به بعد سرعت سروش دوبرابر شد و فورهندها و بک هندهاش هم خیلی قویتر شدن.
در مورد سوال آخرت پیشنهاد من اینکه اندازه ی دستت رو با خط کش اندازه بگیری و بعد اندازه ی گریپی رو بگیری که یه کم کوچیک تر باشه، مثلاً اگه اندازه ی دستت 5/8 4 هستش بهتره راکتی با گریپ 1/2 بگیری و اون تفاوت اندازه رو با بستن اورگریپ جبران کنی.
http://images.ussportscamps.com/uplo.../handruler.GIF

اور گريپ روي گريپ بسته ميشه گريپ خيلي گرد ميشه ؟ اينطور نيس؟
itps آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)